ارز دیجیتال

یک اثر کاملا دیجیتال به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در حراجی کریستی فروخته شد

 • یک اثر هنری کاملا دیجیتال کار بی‌پل، هنرمند آمریکایی روز پنجشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) در حراجی معروف کریستی به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شد. این حراج از تاریخ از ۲۵ فوریه آغاز شده بود و امروز رقم نهایی فروش مشخص شد.

  این اثر با نام «هر روز، ۵ هزار روز نخست»، مجموعه‌ای از طرح‌ها و انیمیشن‌هایی است که مایک وینکلمن (نام واقعی بی‌پل) هر روز و در مدت ۵ هزار روز پشت سر هم تولید کرده است.

  طبق گزارش خبرگزاری فرانسه حدود ۲۲ میلیون کاربر اینترنت، آخرین لحظات فروش این اثر را در سایت کریستی پیگیری کردند.

  کریستی اعلام کرد برای نخستین بار است که یک خانه حراج بزرگ یک اثر هنری کاملا دیجیتال را با رمز غیر قابل معاوضه (NFT) به‌عنوان ضمانت اصالت آن ارائه می‌دهد و همچنین برای نخستین بار است که ارز رمزنگاری شده برای پرداخت هزینه یک اثر هنری در حراج استفاده می‌شود.

  فروش روز پنجشنبه ظهور فن‌آوری جدید احراز هویت را نشان داد. بی‌پل در بیانیه‌ای که از سوی کریستی منتشر شد، گفت: «هنرمندان در ۲۰ سال گذشته برای خلق آثار هنری و انتشار آن در اینترنت از سخت افزار و نرم‌افزارهایی استفاده کردند اما هیچ وقت راهی واقعی برای مالکیت حقیقی آن وجود نداشت. با رمز (توکن) غیر قابل معاوضه (NFT) تغییراتی ایجاد شده است. معتقدم که شاهد آغاز فصلی جدید در تاریخ هنر و هنر دیجیتال هستیم.»

  رمز (توکن) غیر قابل معاوضه (NFT) شناسه‌های الکترونیکی هستند که با ثبت جزییات در یک دفتر دیجیتال با نام بلاک چین واقعی بودن مجموعه دیجیتالی را تایید می‌کند.

  نوح دیویس، کارشناس هنرهای معاصر خانه حراج کریستی گفت: «در ۱۰ دقیقه اول این فروش بیش از ۱۰۰ پیشنهاد داشتیم. ما از پیشنهاد اولیه ۱۰۰ دلار به بیش از یک میلیون دلار رسیدیم. از هفت کشور مختلف پیشنهاد دهنده داشتیم.»

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  بازگشت به لیست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *